ללא כחל ושרק –מספרי יהושע אדרי

תוכן העניינים:

 

מילות פתיחה

10011.jpg     1015.jpg      10001.jpg      

ציורי מקור נדירים

אדרי הפוליטי היה איש התנועה הרביזיוניסטית בכל רמ"ח אבריו. האמנות שלו היא אמנות מתגייסת כפי שהגדירה פרופ' דנה אריאלי-הורוביץ;  להבדיל מאמנות מגויסת על ידי השליטים, המתגייסת מבטאה מחויבות "מלמטה" - מחויבות של האמנים לרעיון או למטרה.

"המלחמה הרעיונית הציבורית על חרות, צדק, על חזון לאומי ואנושי – מר  אדרי משתתף בה בכל כוח כשרונו"- כתב מנחם בגין בדברי הקדמה לספר "ללא כחל ושרק", ספרו המקיף של אדרי – הצחוק של מר אדרי, אם מותר לומר כך, הוא רציני".

המתבונן בקריקטורות הפוליטיות שהתפרסמו בעיתונים של התנועה או בכרזות בחירות של חרות מבחין בלהט, לפעמים בכעס,  של אמן-לוחם – לוחם בשלטון הבריטי, בערבים, בממסד, במפלגות היריבות. בזירה הבינלאומית המטרות לחיציו הם המשטרים הטוטליטריים באירופה.

"מר אדרי מצליף ומחנך. אין הוא חושש מפני מה יאמרו השליטים. התכונה האופיינית ליצירתו העשירה היא אומץ לב אזרחי" – כתב בגין.

בקריקטורות ובקומיקס הבלתי פוליטיים של אדרי מתגלה מזג אחר – צחוק שהוא צחוק, לגלוג חביב על חולשות אנושיות. אמן משועשע הנהנה לשעשע. המזג האחר מתגלה גם בצבעוניות של האיורים שלו לספרי ילדים ושל העבודות הגרפיות.

אדרי פעל בארץ 35 שנה ויצר אלפי קריקטורות ואיורים, מתוכם נמצאו 16 עבודות מקור בלבד – במכון ז'בוטינסקי. למרבה המזל, הפיק אדרי שלושה ספרים שבהם אסף חלק חשוב מהקריקטורות והקומיקס שלו בתוספת דברי הסבר. התערוכה הזו מבוססת בעיקרה על הספרים האלה תוך ויתור מודע על איכות הרפרודוקציה.

את שם התערוכה שאלנו מהכותרת של ספרו האחרון.

יורם א. שמיר, אוצר

אולגה גכמן, מפיקה

תודות למוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון, חברת דנטק בירושלים, בית קריניצי ברמת גן ולמשפחת אדרי – נילי ואורי פרייז באזור.

 

 

Image 1.jpg

חיים שכאלה

 

188_1.jpg (1)       187_1.jpg (1)  198_1.jpg (1)

בית"ר וורשה (מימין), משפחה בארץ ישראל (במרכז), יומן כרמל (משמאל)

  

יהושע אדרי נולד בוורשה בשנת   1911, למשפחת איירוייס; משפחה אמנותית שעסקה ברקמה לתשמישי קדושה. יהושע למד בבית ספר כללי והצטרף לבית"ר ורשה. יחד עם אחיו ישעיהו החליט לעלות לארץ ישראל. האח הגיע ב-1931 ויהושע ב-1932. כאן הצטרף לבית"ר ת"א ואח"כ לאצ"ל.

סמוך לעליתו, החל לפרסם קריקטורות, ומעט קומיקס, בעיתונים הירדן, המשקיף, חרות, הבוקר, הארץ, תשע בערב, צבר, ידיעות רמת גן וכמו כן בעיתונים מקומיים בשפה הפולנית.

במקביל לקריירה שלו כקריקטוריסט, עבד אדרי כגרפיקאי; היה לו טור אנימציה ביומני כרמל, שנקרא "חיוך יומן",  וכמו כן עיצב כרזות בחירות עבור תנועת החרות.

תערוכת יחיד:

מכון ז'בוטינסקי ב-1977

 

תערוכות קבוצתיות:

Israel on-line 1994, משרד החוץ

100 שנה לקונגרס הציוני 1997, יד בן-צבי

קוים לשנת החמישים 1998, יד בן-צבי

הומור  בראש חוצות 2014, גלריות עירית חולון

 

ספרים:

קו לקו, הוצאת תעמולה תל אביב, 1939

צחוק ודמע, הוקדש לרעיתו ציונה, דפוס עזריאל ירושלים, 1945

ללא כחל ושרק, הוקדש לבתו נילי, הוצאת ניב תל אביב, 1960

אורי היתום ובת המלך, הוצאת מסדה תל אביב, 1950

מעשה בסנדלר, טרם פורסם

כמו כן אייר את 'פורים בגן החיות' מאת יעקב דוידזון, הוצאת שמואל זימן תל אביב, 1958

לתוכן העניינים