זאב ז'בוטינסקי - מעגל חיים

 

המבקר מתוודע באמצעות טכנולוגיה מודרנית וייחודית אל מעגל חייו של זאב ז'בוטינסקי בתוך ההקשר ההיסטורי, מילדותו באודסה ועד לפטירתו בטרם-עת בניו-יורק, וטקס הלווייתו המרשים בירושלים עם העלאת עצמותיו ארצה עשרים-וארבע שנים מאוחר יותר.

דגש מיוחד מושם בתערוכה יוצאת-דופן זו על פעילותו המדינית והחינוכית של ז'בוטינסקי בשירות הציונות, שבין שיאיה - ייסוד הגדודים העבריים, הקמת בית''ר, הצה''ר וההסתדרות הציונית החדשה (הצ''ח) והתוויית תכנית הצלה ליהדות אירופה. לייצוג נכבד זוכים גם פעילותו בתחום התרבות העברית ומורשתו הספרותית העצומה. התערוכה מבוססת על פריטים ארכיוניים נדירים מאוסף מכון ז'בוטינסקי.

התערוכה היא תלת-מימדית, מורכבת מ- 14 יחידות, ומעוצבת למטרה כפולה, הן כרקע לתצוגה האור-קולית והן כעומדת בפני עצמה למען המבקר המבקש להעמיק ולהאריך בהתבוננות ובקריאה.

התצוגה האור-קולית היא רצף קולנועי בן 15 דקות, המוקרן על גבי מסכי רשת עולים ויורדים ונע מצד אל צד. נושא התסריט הוא שיחה דמיונית בין זאב ז'בוטינסקי לבנו ערי, המבקש לדעת על פועלו ודרכו של אביו הדגול. את דמותו של האב מגלם השחקן אשר צרפתי ואת דמותו של הבן מגלם השחקן גיל צוריאנו.

השיחה מתנהלת באחת מחמש השפות, לפי בקשת המבקרים: עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית, ספרדית.

הקמת התערוכה נתאפשרה הודות לתרומת משפחת אלוני, לזכרה של יהודית אלוני.

עיצוב וביצוע: בת שבע גרפיק ארט בע''מ והאדריכל אורי שטרן-שביב
אוצרת: שרה הראל-חושן
סרט : ניסן בלקין ושרון זגן – טלמידיה תקשורת בע''מ
קטעים מתוך ''חיים בסער'' באדיבות המדרשה הלאומית ע''ש אריה בן-אליעזר וגדעון גדות
תסריט: אורן נאמן
ועדת היגוי מכון ז'בוטינסקי: פלג תמיר (יו''ר), יוסי אחימאיר, עמירם בוקשפן, מרדכי שריג, נפתלי דרזנר,
נעמי טל, אירית סיון, אמירה שטרן
ייעוץ מוזיאלי: אדריכל אמיר ברגר