חללי האצ"ל מונצחים בארכיון ובאתר

ארכיון מכון ז'בוטינסקי שומר ומנגיש מאות תיקים על אישי התנועה, לבד כמובן מזאב ז'בוטינסקי ובני משפחתו. הארכיון אוצר בין השאר לא פחות מ-500 תיקים של חללי האירגון הצבאי הלאומי. הם  מונצחים במאגר מיוחד.

קטלוג התיקים נמצא באתר האינטרנט של המכון וניתן לערוך בו חיפושים לפי שם החלל או ערכים אחרים כגון: מקום הנפילה. 

לכל אחד מהנופלים, חברי האצ"ל, קיים תיק הכולל: דף פרטים אישיים מתוך 'זכרם נצח'– ספר חללי האצ"ל או מתוך אתר ההנצחה הרשמי של משרד  הביטחון, כרטיס פרטים אישיים, שאלונים, קורות חיים, מודעות אבל, דברי הספד בכתב, בהדפסה ובעיתונות, וגם תצלומים אישיים, מכתבים  ויומנים, שירים וכתבים מפרי עטו.

כל התיקים האלה אצורים אפוא בארכיון של המכון בשני פורמטים – בתיקים ממשיים שאפשר לעיין בהם בחדר העיון של המכון, ובתיקים וירטואליים, הנגישים לכל מי שגולש לאתר האינטרנט של המכון. כך מונצחים כל החללים וחברי האצ"ל – ואין מאגר טוב יותר על אודותם מהאוסף העצום הנמצא בארכיון מכון ז'בוטינסקי, מקוטלג ושמור ביד מקצועית ואוהבת.

רבים מעיינים בתיקים הללו -  ביניהם משפחות החללים וגופי הנצחה כגון 'לתת פנים לנופלים' ולא אחת נחשפו פרטים לא ידועים. להאזנה לתיעוד הקולי ולקריאת הראיונות המודפסים, יש לבקר בארכיון.

תיעוד סיפוריהם ופעילותם של חברי האצ"ל ולח"י נמצא במאגר נוסף במכון ז'בוטינסקי הכולל מאות רבות של עדויות בכתב ובהקלטה. באתר האינטרנט נמצא קטלוג מפורט של העדויות לפי שם המעיד וניתן בצע חיפושים בחתכים שונים.

אנו פונים אל בני משפחות לוחמי האצ"ל, להעביר את החומר התיעודי הנמצא בבתים פרטיים למשמרת ולטיפול בארכיון ז'בוטינסקי. כך יונצח יקירם, ובאותו זמן יועמד חומר עדותי חשוב לטובת החוקרים והמתעניינים.

Image 11.png