כנגד כל הסיכויים - קרן תל חי 1928-1948

כאשר הוקמה קרן תל חי, כבר היתה הקרן הקיימת פעילה ברחבי העולם מזה  27 שנים וקרן היסוד – מזה 5  שנים. היה צורך בהרבה עוז ונחישות להתחיל בגיוס כספים באותן קהילות, בקרב אותם נדבנים, למטרה מוצהרת - הכשרת נוער  לספורט הגנתי – כאשר היעד הבסיסי הוא הקמת מדינה עברית. "כל חלומות הבנין שחלמתי, קרן תל חי תגשימם" – כתב זאב ז'בוטינסקי מייסד הקרן.

 המאבק של קרן תל-חי לקרן הקיימת הגיע לשיא ב- 1931, כאשר הקונגרס הציוני ה-י"ז פרסם איסור על כל הארגונים הציונים לחקות את דרכי גיוס הכספים של קק"ל. התשובה של קרן תל-חי: אנחנו ארגון כלל יהודי, לא ציוני ולא ארץ ישראלי. התשובה  המעשית היתה חיקוי כל דרך שתביא לתוצאות. בזירה הזו התמודדו גם קרנות נוספות של מפלגות ושל מוסדות דת וצדקה, אבל קרן תל חי מצאה את עצמה גם מול מתחרים מבית, בתוך התנועה עצמה.

scan0010.jpg

 מאוסף קרן תל חי - ל 21 2 37 

עד כה לא נכתב הסיפור המרתק של קרן תל חי שהוקמה בלב המשבר הפיננסי העולמי, וצלחה בשנותיה הראשונות את התעוררות הפאשיזם, את המאבק בבריטניה ואת מלחמת העולם השנייה.

התערוכה הזו, יחד עם המחקר של יוסף קיסטר, היא צעד להעלאת הסיפור לתודעה הלאומית. בארכיון של מכון ז'בוטינסקי ישנן עדויות רבות: באוסף הכרזות, בתיקי הקרן, במכתבי ז'בוטינסקי, באוסף הצילומים ובאמצעים לגיוס כספים. מרבית החומרים נגישים לשוחר ההיסטוריה  מן המחשב בביתו - מכתבים ומסמכים בשפות שונות מ-30 ארצות העוסקים בענייני מדיניות וגם בחשבונאות, דוחות יבשים לצד קריאות לעזרה ומריבות על סמכויות - חתומים "בברכת תל חי" או "בברכת מדינה עברית".

יורם א. שמיר, אוצר

                                                          

התערוכה | יורם א. שמיר, אוצר, אולגה גכמן, מפיקה

סקירה היסטורית | יוסף קיסטר , יועץ להיסטוריה וחוקר במכון ז'בוטינסקי בישראל