גבירותי ורבותי מהפך – 40 שנה לבחירות ששינו את המדינה

הקריקטורות בתצוגה זו נבחרו מאוסף יעקב הורביץ – קריקטורות בגזרי עיתונות 1958-1995, המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, חולון

ערכו וקבצו: יורם א. שמיר והילה זהבי

לאחר 50 שנות שלטון של מפא"י/העבודה/המערך ניכרו סדקים בהגמוניה שלה: פרשות שחיתות של בכירים במפלגה, עימותים בין ראש הממשלה רבין ושר הביטחון פרס ואינפלציה דוהרת.  הימנעות של שלושה שרים דתיים בהצבעת אמון, נתנה לרבין הזדמנות לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות ל-17 במאי 1977.

מערכת הבחירות הייתה מלווה בהתקפות אישיות ובהכפשות, בעריקות ממחנה למחנה, ובשימוש גובר בטלוויזיה. את תעמולת הליכוד ניהל עזר ויצמן ואת תעמולת המערך יוסי שריד. שני אישים, רמטכ"לים לשעבר, התבלטו בהתלבטויותיהם: משה דיין שהתלבט אם לרוץ ברשימת המערך, רץ ברשימה ולאחר הבחירות הצטרף לממשלת הליכוד. יגאל ידין, הקים מפלגה, שינוי, שזכתה בהישג יפה בבחירות ואחריהן התלבט למי להצטרף. הוא בחר בקואליציה של בגין למרות שהדתיים היו חלק ממנה.

הקריקטוריסטים ריכזו את מבטם עד הבחירות בשתי המפלגות הגדולות וכמעט לא עסקו באחרות. הכוכבים היו מנחם בגין ושמעון פרס. לאחר הבחירות הם עסקו רבות בעריקה של משה דיין ובהיסוסים של יגאל ידין.

לתוך מערכת הבחירות לכנסת השתלבו עוד שתי מערכות פוליטיות: במערך - התמודדות פנימית שבה גבר רבין על פרס, אולם ויתר על מועמדותו לראשות הממשלה בגלל חשבון  הבנק של אשתו בוושינגטון.  מערכה נוספת –בהסתדרות. הליכוד, קיווה להשתלט גם על מוקד הכוח הזה, אך המערך זכה שוב.

תערוכה