הספורט הלאומי - עליית אף-על-פי

 מיצג מרגש זה על תנועת ההעפלה הימית הרוויזיוניסטית בשנות השלושים של המאה העשרים, מגולל את סיפורה הדרמטי של עלייה ב' אותה יזמה התנועה הרוויזיוניסטית, בהשראתו של זאב ז'בוטינסקי (''הספורט הלאומי'' — הוא קרא לה).

במסגרת זו הגיעו ארצה 33 אניות שהביאו על סיפונן כ-20 אלף מעפילים. אלפי יהודים, ברובם צעירים, ניצלו בכך מן הגורל המר מידי הנאצים, מפניו התריע וזעק המנהיג הציוני ז'בוטינסקי. ובהגיעם לארץ, רבים מהם הצטרפו למחתרת האצ''ל האנטי-בריטית.

אחת האחרונות בין ספינות המעפילים הייתה ''סטרומה'', אשר טובעה בים השחור ו-765 מעפיליה נספו.

המבקר נכנס לחלל המעוצב כסיפון של ספינה רעועה בת אותו זמן, שבו מפוזרים פריטים המזכירים אוניית מעפילים (מזוודות, ארגזים, חבלים וכו'). מיד הוא צופה - וכמעט משתתף בעצמו - בסרט עלילתי, בן כ-15 דקות, המתאר באופן מרתק את סיפורה של אוניית מעפילים אחת, החל מיציאתה מנמל באירופה עד להגעתה לחופי ארץ-ישראל והורדת נוסעיה על אדמת המולדת.

להגברת התחושה של מסע רב-תלאות בים התיכון, תורמים ערפילים מלאכותיים ורסיסי מים שחשים הצופים בחלל התצוגה.

בעליית ''אף על פי'' פעלו כמה מבכירי התנועה הרוויזיוניסטית ובהם ראובן הכט. בסוף 1938 הוא נשלח על-ידי מפקד האצ''ל בשוויץ כדי לפתוח שם משרד לעליה ב', ודאג לארגונן של שיירות עולים רבות בעיקר פליטים מגרמניה ואוסטריה. כן היה בין מארגני הספינה ''סאקאריה'' ב-1940.

ד''ר הכט נפטר ב-1994 והקרן הנושאת את שמו תרמה סכום נכבד שאיפשר את הקמת התערוכה והפקת הסרט.

המיצג מופעל בארבע שפות: עברית, אנגלית, רוסית וצרפתית.


עיצוב: ענת הרמן-וינציגסטר, אדריכלות ועיצוב פנים
ביצוע: דיסק-אין בע''מ
סרט:
תסריט: גא''י מיכאל
ועדת היגוי: פלג תמיר (יו''ר), עמירם בוקשפן, רן דביר, מרדכי שריג, יוסי אחימאיר, שלמה קטן, אמירה שטרן ואירית סיון.