מצדה של ורשה

מצדה של ורשה
ספר
40 ש"ח

שם הספר: מצדה של ורשה

שם מחבר: חיים לזר ליטאי

מוציא לאור: מכון ז'בוטינסקי

מקום ההוצאה: תל-אביב

שנת ההוצאה הלועזית: 2013

שנת ההוצאה העברית: תשע"ג

מספר העמודים: 519

שפה: עברית

תקציר: "אכן ניצחו המורדים. לא אלה שנשארו בחיים, כי אם אלה שנפלו בזכות נפילתם עם נשק ביד. שהרי לא להציל את חייהם באו, כי אם להציל את כבוד העם היהודי".

סיפורו של הארגון הצבאי היהודי (אצ"י) מייסודה של תנועת בית"ר, אשר פעל בגטו ורשה והשתתף באופן פעיל במרד, זכה לחשיפה מחקרית ראשונה רק בשנת 1963. עשרים שנה אחרי פרוץ המרד יצא לאור ספרו של חיים לזר "מצדה של ורשה" שהתבסס על תחקיר מקיף שערכו הוא ורעייתו חיה לזר, שכלל איסוף עדויות ומסמכים, ביקורים בוורשה ואיתור סייענים פולנים, כמו גם ניתוח דקדקני של הדו"חות היומיים שכתב הגנרל הגרמני יורגן שטרופ, מי שפיקד על הכוחות שחיסלו את הגטו.

באותה עת כבר התקבע בציבור בארץ ובעולם הסיפור המכונן של גבורת הלוחמים שהשתייכו לארגון היהודי הלוחם (אי"ל) ובראשם מרדכי אנילביץ' שהפך לסמל ולמיתוס לאומי. שנים רבות נאבקו חיים וחיה לזר להכללת אנשי האצ"י בהיסטוריוגרפיה של המרד. ואכן, בשנים האחרונות התפרסמו עבודות נוספות בנושא שהעלו אותו למודעות הציבורי ונדמה שהיום הוא ידוע יותר, אם כי גיבוריו של הארגון הצבאי היהודי: ליאון רודאל, פאול פרנקל וחבריהם עדיין נותרו אלמונים.

במלאת שבעים שנה למרד גטו ורשה מוגשת מהדורה חדשה ועדכנית של "מצדה של ורשה". מטרתו של הספר לא הייתה מעולם, ואיננה גם היום, לנפץ את המיתוס של המרד, אלא לתקן עיוות היסטורי ארוך שנים ולהוסיף לפנתיאון הגיבורים הלאומי גם את שמותיהם ואת זכרם של לוחמי האצ"י.

חיים לזר ליטאי נולד בפוניביז' שבליטא 1914. הוא השתייך למחתרת בגטו וילנה, לחם בשורות הפרטיזנים ביערות ליטא והיה מראשי ארגון "הבריחה". עלה לארץ עם רעייתו חיה לבית שפירא ב-1947 ומיד החל בעבודת מחקר ותיעוד של אנשי בית"ר בשואה. בנוסף למחקריו על גטו ורשה, פרסם מחקרים על כיבוש יפו, על פריצה למבצר עכו ועל עליית "אף על פי" וכתב עשרות מאמרים בנושאים אלה. הקים את "מוזיאון הלוחמים והפרטיזנים" שפעל במצודת זאב בתל-אביב מאמצע שנות השבעים וערך למעלה משמונים חוברות של כתב העת שפרסם המוזיאון. לזר נפטר בתל-אביב בשנת 1997.