"שמחנו לשמוע על 'ועידת הלסינקי' מלפני 110 שנים"

 

005.jpg"תודות מקרב לב על קבלת הפנים לה זכינו במכון ז'בוטינסקי. היסטוריה היא תמיד מרתקת, ושמחנו לשמוע על הקשר והרקע ל'ועידת הלסינקי' משנת 1906, לפני מאה ועשר שנים. מאחלים לכם כל טוב, כפי שאנחנו מאחלות למדינת ישראל".

דברים אלה כתבה שגרירת פינלנד בישראל, גב' לינה-קאיסה מיקולה בתום ביקורה במכון ז'בוטינסקי, יחד עם המזכירה הראשונה בשגרירות גב' אולה האקאנן.

בדברה על ועידת הלנסיקי התכוונה השגרירה לוועידת הלסינגפורס, כאשר פינלנד היתה חלק מרוסיה והתכנסו בה נציגי הקהילות היהודיות מרחבי רוסיה בדצמבר 1906. בוועידה העלה ז'בוטינסקי את רעיון האוטונומיה הכלכלית והתרבותית למיעוטים ברחבי רוסיה.

המנכ"ל אמר, כי המכון מתעתד לציין את האירוע בסוף השנה, והזמין את שיתוף הפעולה של השגרירות. השגרירה מיקולה אמנם עומדת לסיים בקרוב את שליחותה הדיפלומטית, אך מקווה שהקשר עם המכון יישמר גם על-ידי מחליפתה. 

מנהלת הארכיון אמירה שטרן הציגה מעל מסך המחשב את התעודות והתצלומים מאותה ועידה המצויים באתר המכון, ביניהן תמונות של ז'בוטינסקי המבקר בפינלנד, ולאחר מכן הן צפו במיצג "זאב ז'בוטינסקי – מעגל חיים".

השגרירה סקרה את יחסי פינלנד-ישראל, יחסים טובים מזה עשרות שונים, בעיקר בתחום התיירות, המסחר והתרבות. דיברה על ייחודה של פינלנד באירופה, כמדינה קטנה השומרת על עצמאותה  ועל עיקרון הניטרליות שלה, וגילתה כי שר החוץ הפיני עומד לבקר בקרוב בארץ.