ראה אור הכרך ה-14 של איגרות ז'בוטינסקי - 1939

 

 

scan00121.jpgהכרך הארבעה-עשר בסדרת מפעל איגרות ז'בוטינסקי, שיצא עתה לאור, מכיל 303 איגרות משנת 1939, שנה לפני פטירתו של זאב ז'בוטינסקי. את המפעל עורך ד"ר משה הלוי שגם הקדים לו מסה ארוכה על הנושאים העולים מאיגרות כרך זה.

 

"האירועים בימינו נעים כה מהר, שלפני הגעת מכתבי אליכם, העיצוב של העננים באופק עשוי להיראות כפסיפס שונה", כותב ז'בוטינסקי באחד ממכתביו. ואכן קצב האירועים באותה שנה היה מדהים.

 

בכרך הזה מגוון רב של נושאים, כמו המאבק להצלת יהודי אירופה ולפריצת ההסגר הבריטי על חופיה של ארץ-ישראל. המאבק נגד ניסיונות ליישב פליטים יהודים מאירופה במושבות בריטיות שונות במקום בארץ-ישראל. ועידת סנט ג'יימס, שבה נדרשו ראשי ההסתדרות הציונית לוותר על בניין הבית הלאומי היהודי בארץ-ישראל, על העלייה היהודית וכדומה. תגובת ז'בוטינסקי לספר הלבן, שאלת האוריינטציה הבריטית. מעורבותו בעלייה ב' ובעלייה ג' – העלייה המזויינת. הפעילות הדיפלומטית במדינות מזרח אירופה ובמדינות אחרות, ונושאים רבים אחרים.

 

אומר העורך ד"ר הלוי: "גם לאיגרות בכרך זה כמו בקודמיו, למרות השנים הרבות שחלפו מאז נכתבו, והתמורות שנתחוללו בעולם ואצלנו, יש עדיין משמעות אקטואלית, ונושאים שונים אשר נדונים בהן הם אקטואליים גם בימים אלה,ובראשם המאבק המדיני והצבאי על זכותו של עם ישראל על ארצו".

מפעל איגרות ז'בוטינסקי משותף למכון ז'בוטינסקי ולספריה הציונית שליד ההסתדרות הציונית העולמית. עתה, עם צאתו של הכרך המוקדש ל-1939, נותר עוד כרך אחד ואחרון, שיוקדש לשנת חייו האחרונה,1940, של ראש בית"ר, ובכך יגיע המפעל המחקרי-תרבותי הזה לכלל השלמתו.

 

את הכרך החדש מפיץ מוסד ביאליק, והוא ניתן לרכישה גם במכון ז'בוטינסקי בתל-אביב.

 

.