עוזי ארד על ז'בוטינסקי: "אסטרטג גדול"

 

_MG_7399.jpg 

ד"ר עוזי ארד, פרופסור בבית הספר לאודר למימשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה ויו"ר המרכז לחקר כוח המגן, ולשעבר יועצו של ראש הממשלה נתניהו, הלהיב את קהל המאזינים בהרצאת ז'בוטינסקי שנשא בערב יום השנה ה-75 לפטירתו של זאב ז'בוטינסקי.

 

 

 

 

לדבריו, הכתיבה של ז'בוטינסקי הצטיינת בכך שהוא כותב כמו אסטרטג גדול. תחילה, הבנת המציאות הריאל פוליטית, אחר כך - ניתוחה באזמל חד, ללא התלהמות, ובהמשך ניתוח מציאותי והדרך להשגת היעד.

 

פרופ' ארד רואה בציונות שלוש מנהיגים עיקריים: ד"ר הרצל, ז'בוטינסקי, בן-גוריון. להם הוא גם מוסיף את פרופ' חיים ויצמן. ז'בוטינסקי ידע לזהות את המטרה – מדינה יהודית, רוב יהודי בארץ-ישראל.

 

הזיהוי הנכון של היעד חשוב מאוד גם בימינו. הרצל היה חוזה גדול, אבל גם מתווה דרך. ז'בוטינסקי ידע למקד את היעדים הלאומיים. "מצאתי תיקוף שהנפילים של המפעל הציוני – ז'בוטינסקי הוא הבולט שביניהם – הוא בהיותם צמודים למדיניות ארוכת הטווח  להקמת מדינה יהודית. יש הרבה "קירות ברזל".

 

 

  הכוח – כוח עברי. הסתמכות עצמית. אבל חייבים גם למנף שותף מעצמתי . ז'בוטינסקי השכיל למנף את הקיסרות הבריטית במלחמת העולם הראשונה. ועל אף העליות והמורדות ביחסה של בריטניה לתנועה הציונית, ואפילו בתקופת השפל, ישראל שמרה על קשר עם אותה מעצמה עד עצם היום הזה.

 

כך היה עם צרפת בשנות החמישים של המאה שעברה, כך היה במלחמת העצמאות שדווקא ברית-המועצות היא זו שהגישה סיוע רב חשיבות לחימושו של צה"ל בחודשים הראשונים של אותה מלחמה על-ידי משלוח "הנשק הצ'כי". וכמובן מערכת היחסים עם ארה"ב מאז מלחמת יום הכיפורים.

 

ז'בוטינסקי גם קרא נכון את המוטיבציה הערבית נגד התנועה הציונית. מוטיבציה שלא ניתן להתמודד אתה על-ידי פיתויים כלכליים, הבטחות שונות ואלתורים. רק על-ידי קיר ברזל – ביטחוני, כלכלי, חברתי, תרבותי. קיר ברזל פוליטי על שטחי ארץ ישראל, על יצירת כוח צבאי ונכונות להשתמש בו בעת מבחן, וזה עבר בהשאלה לבן-גוריון.

 

לישראל מיוחסת יכולת הרתעה, והיא חייבת למנף אותה עם מעצמות אחרות, בייחוד עם ארה"ב. כושר הרתעה עצמי הוא טוב, אך לא מספיק. חייבים ללמוד מארה"ב, שגם במלחמת העולם הראשונה, גם בזו השנייה, גם במלחמה הקרה ובמלחמות המפרץ שלה – היא לא לחמה לבד, אלא עם בעלות ברית. משמע, כל ההיגיון של האופציה הצבאית שהיא תהיה משולבת.

 

עיקרון ההרתעה מופיע רק בעידן הגרעיני – איום בשימוש באותו גרעין. מפני נשק גרעיני אין הגנה. ההרתעה בעידן הגרעיני היא, שלא יהיה שימוש בגרעין. אין גם הרתעה ב"עצימות נמוכה" כמו ב"צוק איתן". בתחום "עצימות נמוכה" גוזרים עליך להגיב בדרך "מידתית".  לדבריו, עבר מן העולם מושג ה"הכרעה". "הסיכולים הממוקדים" הרתיעו, הגם שהם מחיר מדיני.

 

 

סגן יו"ר הנהלת מכון ז'בוטינסקי , עו"ד ליאור חיימוביץ', קרא בדברי ברכתו לערב זה דברים שאמר ראש בית"ר על חוזה מדינת היהודים ד"ר בנימין זאב הרצל, כאילו שנאמרו עליו – על ז'בוטינסקי.  פתח את הערב גיל פרנק, שחקן תיאטרון "הבימה", שקרא את "העורב" של אדר אלן פו בתרגומו הנפלא של ז'בוטינסקי.

 בצילום: פגישה לבבית: עוזי ארד (משמאל) וזאב ז'בוטינסקי (צילמה: מלכה שני)