סרט תעודי: המוח והלב של ד"ר יוחנן בדר

_MG_8990.jpg"בדר לא בא אל ז'בוטינסקי על-ידי הרצל: הוא בא אל הרצל על-ידי ז'בוטינסקי". דברים אלה כתב מנחם בגין,  "האיש היושב ליד ד"ר בדר", כמאמרו של בן-גוריון, כאשר מלאו לח"כ ד"ר יוחנן בדר 60 שנים (1961).

 

ח"כ ד"ר זאב בנימין בגין, שנשא דברים במכון ז'בוטינסקי, ב-22.10.15, בערב הקרנת הבכורה התל-אביבית של הסרט "מח ולב", לדמותו של ד"ר בדר (יוצרת הסרט גב' הדס לוי-סצמסקי), חזר על הדברים.

 

 באי האירוע הופתעו לראות בתוכם את ח"כ לשעבר אורי אבנרי, שגם מרואיין בסרט התעודי והוזמן לצפות בו. בעדותו בסרט, חזר אבנרי על דבריו השנונים של ד"ר בדר, על "ידידים" שיש לו במפלגות אחרות ועל "חברים" שיש לו במפלגתו שלו.

 

כן נכחו באירוע חברי כנסת ותיקים כחדשים של סיעת הליכוד: ח"כ לשעבר עו"ד מיכאל קליינר, ח"כ שרן השכל, ח"כ מיקי זוהר, בני המשפחה, ידידים וחברים משיכון ותיקים ברמת-גן, עמיתים מפעילותו הציבורית רבת השנים ומצומתי חיים אחרים.

 

בני בגין הדגיש, שלדברי ד"ר בדר משנה תוקף גם היום. במיוחד בתקופה, שדמותו של אחד מחברי הכנסת הגדולים ביותר, מי ששרת את בוחריו, החל מהכנסת הראשונה ועד השמינית, עשרים-ושמונה שנים ברציפות, הולכת ומשתכחת.

 

הוא העלה זיכרונות על היחסים הקרובים בין שתי המשפחות, על שיחותיו הארוכות עם ד"ר בדר שהיה לוכד זרת אורחו בזרת שלו ומהלך אתו אל מחוץ לבית ומשוחח עמו ללא אוזניים לכותל. "המלכודת הייתה כפולה – גם בזרת וגם בקסם של חריפות שכלו".

 

 

אחריו העלתה זכרונות גב' רחל קרמרמן וסיפרה על בני הזוג לאורה-מריה (לבית גרבשריפט) ויוחנן, השכנים משיכון ותיקים ברמת-גן. היא תיארה בערגה ובחיבה את ביתם של הזוג בדר שהיה מעין ארמון בעיני הילדים. מבחוץ בית ככל הבתים. אולם מי שנקלע לתוך הבית ראה ריהוט כבד בגוון בורדו וזהב בסגנון פולני.

 

לדברי רחל קרמרמן, עומדת לבדר זכות גדולה בהיסטוריה של עם ישראל והתנועה הלאומית. הוא שיכנע את מנחם בגין להתגייס לצבא פולין החופשית בפיקודו של הגנרל ולדיסלב אנדרס. בכך זכה בגין בחייו, יצא מהכלא הסובייטי, עלה ארצה, וקיבל את הפיקוד על האצ"ל...

 

מנחה הערב יוסי אחימאיר, מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי, הזכיר כי ד"ר בדר הותיר אחריו אלפי רשימות ומאמרים, חלקם פירסם בעיתון "היום".  אחימאיר עבר כעורך על חלק מהם שנכתבו תמיד בכתב יד קשה לקריאה וקשה מאוד לעריכה. נדרש היה להיכנס לתוך דפוסי חשיבתו של הכותב ועולמו רחב היריעה ושליטה בשפות רבות. אמונו בעורך היה מוחלט ומעולם לא העיר על העריכה. 

 

 יוצרת הסרט "מח ולב" הדס לוי-סצמסקי אמרה, כי יחד עם דודי פליקס, עורך הסרט, הייתה להם חוויה גדולה בהכנת סרט זה על אדם שקודם לכן כמעט ולא ידעו עליו דבר.

חתמה ערב מרגש זה האחיינית עו"ד עדיה סקולסקי-גלעד בדברי תודה.

 

בצילום: יוצרת הסרט הדס לוי-סצמסקי (מימין) ועו"ד עדיה סקולסקי-גלעד

(צילמה: מלכה שני)