ספר חדש על הציונות האסטרטגית של ז'בוטינסקי

 

scan0009.jpg

בהוצאת מכון ז'בוטינסקי והמדרשה הלאומית ע"ש רנה מור ראה אור הספר "גלגל המנוף של ההיסטוריה–  התגבשות הציונות האסטרטגית של ז'בוטינסקי", מאת ד"ר אורי מילשטיין.

 

הספר מתאר את התגבשות הציונות האסטרטגית  של ז'בוטינסקי, על ידי ניתוח "תבנית נוף מולדתו": אסונות משפחתיים, המורשת הצבאית של עירו אודסה, ספרים שקרא, המפגש המכונן שלו עם נביא הציונות הביטחונית, יוסף מרקו ברוך, והפוגרומים ביהודים ברוסיה, בתחילת המאה העשרים.

 

ד"ר מילשטיין מוכיח, כי אף שהציונות האסטרטגית שפיתח לא הובילה אף זרם בציונות, היא השפיעה מאוד על תפיסתו הביטחונית של דוד בן-גוריון, שפעל לפיה גם בפרוץ מלחמת העולם השנייה  וגם לקראת מלחמת העצמאות ובמהלכה. בכך היה ז'בוטינסקי "גלגל המנוף" (ביטוי שיחס ז'בוטינסקי להרצל)  של בן-גוריון, ותפיסתו הובילה את בניין צה"ל ומערכת הביטחון של ישראל עד היום.

 

פרקים אחדים בספר המקורי מוקדשים לתיאור ולניתוח של האסטרטגיה העברית, שקבעה את מדיניות הביטחון של העברים, מימי אברהם אבינו ועד חורבן בית שני, ושהייתה מבוססת על הגנה על  טריטוריה, שבה מימשו העברים את תורתם. זאת -  לעומת האסטרטגיה היהודית, מחורבן בית שני ועד ראשית הציונות, שהייתה מבוססת על בית הכנסת ותפילות ששימרו את היהדות.

 

הספר החדש נמצא למכירה במזכירות מכון ז'בוטינסקי במחיר 60 ₪.