"יום פטרסון" הוכרז במכון ז'בוטינסקי

 

_MG_9432.jpg"יום פטרסון" השנתי על-שם לויטננט-קולונל ג'ון הנרי פטרסון, מפקד הגדוד העברי של ציון והגדוד העברי של קלעי המלך ה-38 במלחמת העולם הראשונה הוכרז ביום חמישי, כ"א בכסלו תשע"ו (3 בדצמבר 2015 ), במכון ז'בוטינסקי, בתל-אביב. ההכרזה – המשותפת לבית הגדודים, למועצה לשימור אתרים ולמכון ז'בוטינסקי - נועדה לציון שנה לקבורת אפרו של ידיד ישראל זה באביחיל.

ברכות נשאו: עמרי שלמון מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, צביקה עדן, מנהל יחידת המוזיאונים של משרד הביטחון, ויחזקאל סיבק, תושב מושב אביחיל, שרעייתו ד"ר גלית סיבק לבית גולן, היא נכדתו של יעקב (יאשה) גולדין, קצין בגדוד נהגי הפרדות.

  רחל סילקו, מנהלת מוזיאון בית הגדודים של יחידת המוזיאונים במשרד הביטחון, הירצתה בליווי שיקופיות על הקמת הגדודים העבריים במלחמת העולם הראשונה. גדוד נהגי הפרדות ועוד ארבעה גדודים קרביים: גדוד קלעי המלך ה-38, ה-39 ו ה-40 והגדוד העברי הראשון ליהודה שהוקם לאחר המלחמה ופורק בעקבות מאורעות הדמים של ניסן תרפ"א (מאי 1921).

היא אמרה, כי "הגדודים העבריים עיצבו היסטוריה ציונית משמעותית, כל אחד בדרכו. אך סיפורם של השניים הראשונים בפיקודו של פטרסון נשאר ייחודי... ההכרזה על 'יום פטרסון' היא לבד מערכה ההיסטורי-חינוכי, גם משום הכרת טובה למפקד הראשון של הצבאיות העברית המתחדשת".  

אלוף (מיל') פרופ' יצחק בן-ישראל נשא דברים על "מאה שנות ביטחון בארץ-ישראל". לדבריו, תפיסת הביטחון של זאב ז'בוטינסקי השפיעה על תפיסת הביטחון של היישוב העברי ומדינת ישראל עד עצם ימינו אלה.

ז'בוטינסקי שיזם יחד עם יוסף טרומפלדור ואחרים הקמת גדוד נהגי הפרדות שלציון והגדוד העברי ה-38, עמד בראש ההגנה בירושלים באותם אירועים של התלקחות האלימות הערבית נגד היישוב היהודי בארץ-ישראל. כאן, התגבש אצלו הרעיון, לו נתן ביטוי במאמרו "על קיר הברזל (אנחנו והערבים)" משנת 1923.

לפי אותו רעיון, הערבים שאנחנו היהודים חיים בתוכם, חייבים להשלים עם קיומנו. התנאי ההכרחי הוא "קיר הברזל". משמעותו, שבכוח הזרוע אי אפשר למחוק את היישות הציונית. רעיון זה תקף עד היום. הוא המקור של תורת ההרתעה לנו. לדבריו, עיקרון זה של "קיר הברזל" לא היה שנוי במחלוקת בין הימין לבין השמאל.

הינחה יוסי אחימאיר, מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי, אשר הביע תקוותו כי יום פטרסון בשנה הבאה – כבר יצויין באולם הכנסים החדש של מכון ז'בוטינסקי.

 

בצילום: האלוף (מיל') יצחק בן ישראל ומאחוריו פסל ראש של הלויטננט-קולונל פטרסון (צילמה: מלכה שני)