ח"כ אבי דיכטר משלים משבצות חסרות

 

8.jpg (1)"פרעות קישינוב ב-1903 עיצבו במידה רבה את תפיסתו הציונית, האזרחית והביטחונית של זאב ז'בוטינסקי. אני, כמי שנימנה עם אלה שקיבלו את מדינת ישראל על מגש הכסף, למדנו על בשרי מה היה גורלם של אלה שלא שעו לאזהרות של ז'בוטינסקי, הן לפני מלחמת העולם הראשונה והן לפני המלחמה הנוראה שהחלה ב-1939. באותה מלחמה נגדעו כל שורשי משפחתי."

דברים אלה כתב ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בספר האורחים של מכון ז'בוטינסקי, בתום ביקור היום במכון והוא הוסיף: "כאן במכון, אתם משלימים לי את אותן משבצות חסרות, לי ולרבים אחרים, משבצות שלא תמיד זכינו להכירן".

האורח העלה זיכרונות משנות שירותו בסיירת מטכ"ל יחד עם מי שעתיד להיות ראש הממשלה בנימין נתניהו, על היכרותו עם יונתן (יוני) נתניהו ז"ל, גיבור פעולת צה"ל באנטבה (יולי 1976), על בקשת משפחת נתניהו לשאת דברים לזכרו וסיפורים רבים מאותם ימים של אחוות לוחמים.

בין היתר הוצג לדיכטר האטלס העברי הראשון של ז'בוטינסקי ופרלמן (1926). דיכטר עיין בו בעיון רב, העיר על שמות היישובים ומקומות גיאורפיים בעברית מנוקדת ומדויקת לקורא העברי על יישובים ומקומות שהיום בלב המחלוקת הפוליטית שבין ימין לשמאל.

בהתייחסו למציאות השנים האחרונות באזורנו, ציין ח"כ דיכטר, כי בקרב ערביי ארץ-ישראל אין מנהיג בעל אומץ לב ציבורי. "אם היו מלנו מנהיגים (ערביים) אמיצים היינו במקום אחר לגמרי". הוא הזכיר, כי 19 מדינות ערביות הכריזו על חיזבאללה בתור ארגון טרור, למעט עיראק, לבנון, סוריה ו... הנהגת ערביי ארץ-ישראל.