ה"הגנה" פלשה לארכיון האצ"ל

 

הגננה.jpg

ביום רביעי, כ"ו בשבט תשע"ז (22 בפברואר 2017), התארחו, לראשונה, חברי הוועד המנהל של הארגון הארצי של חברי ה"הגנה" במכון ז'בוטינסקי בתל-אביב. ביקור היסטורי לכל הדעות בבית ז'בוטינסקי (מצודת זאב) ובמכון הנושא את שמו.

יו"ר ארגון חברי ה"הגנה" ד"ר ברוך לוי ציין ב'ספר המבקרים': "אכן היה זה 'אירוע היסטורי' עת ביקרנו – הוועד המנהל של הארגון הארצי של חברי ה'הגנה' – במכון ז'בוטינסקי. למדנו שוב לדעת על תרומתו העצומה של זאב ז'בוטינסקי לחזון ולמעשה של בניין מדינת ישראל שבדרך. נוכחנו, פעם נוספת, בחשיבות עיתוי הפעולה בין כל עמותות ואירגוני המחתרות כדי לבסס המשכיות של המורשת וההנצחה...עוד נכונו לנו פעולות משותפות".

יו''ר המכון יוסי אחימאיר סיפר לאורחיו על פעילות המכון, התפתחותו ועל מיקומו בהנחלת מורשת ראש בית"ר והנגשתה לקהל הרחב.  המנכ''ל גדעון מיטשניק דיבר על הפעל קבוצות המבקרים במוזיאון ועל העניין שיש לעורר, במיוחד, בקרב קהלים צעירים שאינם מודעים להיסטוריה הציונית. הסמנ''כל משה שיטרית הציע לשלב ביקורים במוזיאון ז'בוטינסקי עם מוזיאונים נוספים וכך להקנות למבקרים ידע על אירגונים נוספים, שתרמו לקידום הרעיון הציוני ולהקמת מדינת ישראל. אמירה שטרן הציגה בפני האורחים את ארכיון המכון.

בתום הביקור במוזיאון ובארכיון הועלו הצעות להמשך הקשרים שכבר נוצרו. "ה'סזון כבר עבר" - אמר אחימאיר, בבת צחוק, וקרא לפעול למען הדור הצעיר והדורות שיבואו כדי שהמורשת שהותירו לוחמי המחתרות העבריות שקדמו להקמת המדינה לא תשכח.  

יש להיערך יחד, לקראת שנת השבעים להקמתה של המדינה, כדי להנחיל אותה מורשת של גבורה ועשייה לדור הצעיר ולכל מי שלא הכיר, או יודע על אותה תקופה.   

ד"ר לוי העלה הצעה להקים בירושלים, בירת ישראל, אנדרטה משותפת ל"הגנה", האצ"ל ולח"י, לקראת שבעים שנות עצמאות מדינת ישראל.  אנדרטה שתסמל את אחדות המטרה של אותם ארגוני מחתרת עברית, שפעלו, בנפרד ולעתים במשותף, להקמת מדינת ישראל.