בזכות רעיון האוטונומיה קידם בגין את הסכם השלום עם מצרים

"רעיון האוטונומיה מז'בוטינסקי לבגין ולשמיר" – זה הנושא שעמד במרכזו של ערב עיון לציון 110 שנה לוועידת ציוני 

_MG_4696.jpg

רוסיה בהלסינגפורס (שמה בשוודית של בירת פינלנד),  במעמד שגרירת פינלנד בישראל הגב' אנו סארלה. מנחה הערב יוסי אחימאיר, פתח ואמר כי 

אירוע זה מתקיים גם בסמוך ליום העצמאות ה-99 של פינלנד.

שגרירת פינלנד, שזה עתה נכנסה לתפקידה, אמרה בברכתה, כי אותה ועידה של ציוני רוסיה דיברה בזכויות מיעוטים בקיסרות הרוסית, לרבות זכויות המיעוט היהודי, אבל בפינלנד למרות שהיהודים הם מיעוט קטן, כ-1500 יהודים, אין כל בעיות של מיעוטים והם

 זוכים לאורך כל השנים לזכויות מלאות, משתלבים בכל מערכות החיים של המדינה הפינית ואף מקיימים מוסדות דתיים, חינוכיים ותרבותיים משלהם.

"היהודים בפינלנד מעורבים בכל תחומי החיים ואין עליהם כל הגדרות שמבדילות אותם משאר האזרחים. זכויות האדם מובטחות ומוגנות בחוקה הפינית. אני שמחה שמכון ז'בוטינסקי שומר את מורשת זכויות המיעוטים. מדינה דמוקרטית צריכה לשמור זכויות של מיעוטים. זה ערך חשוב בחברה שלנו".

שר המשפטים והאוצר  לשעבר עו"ד משה נסים (בצילום של מלכה שני), נשא דברים על רעיון האוטונומיה בהסכמי קמ

פ דיוויד, כמי שטיפל (יחד עם השרים יוסף בורג ושמואל תמיר זכרם לברכה) בהסדרי האוטונומיה שהציע ראש הממשלה מנחם בגין בוועידת קמפ-דיוויד בארה"ב (ספטמבר 1978).

לדבריו, שלא בדומה לרעיון האוטונומיה למיעוטים שהעלה ז'בוטינסקי בוועידת הלסינגפורס (1906), אצל מנחם בגין הרעיון שהעלה ראש הממשלה במהלך שיחותיו על הסכם השלום עם מצרים היה "אוטונומיה קהילתית לערביי ארץ-ישראל (הפלשתינאים) ולא טריטוריאלית".

בניגוד למה שהעלה ז'בוטינסקי בעידן של טרום מדינה עצמאית יהודית – בגין הוסיף את ממד הביטחון. "האוטונומיה של בגין עסקה, בראש ובראשונה, בביטחון. ביטחון המדינה ואזרחיה".

בגין הצליח עם רעיון האוטונומיה שהעלה לקדם את תהליך השלום ואף לעשות שלום עם המדינה הערבית הגדולה ביותר – מצרים. בדרך זו התגבר על הבעיה הטריטוריאלית. אוטונומיה לתושבי יהודה ושומרון ולא לשטח עליו הם יושבים. כאשר יצחק שמיר נכנס לכהונת ראש הממשלה (אוגוסט 1983), רעיון האוטונומיה כבר לא עמד על סדר היום המדיני שלנו. 

 ד"ר אמיר גולדשטיין, דיקן הסטודנטים במכללת תל-חי, נשא הרצאה על תפיסת בינוי האומה אצל ז'בוטינסקי, וכן הוקראו קטעים מהרצאתו של פרופ' אריה נאור על גלגולי רעיון האוטונומיה.