כרזות מספרות מארכיון מכון ז'בוטינסקי

 "תל אביב אדומה או תכלת לבן"

 אוסף כרזות מהבחירות המוניציפליות בת"א  ב-1935

 לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שתיערכנה בסוף החודש (30 באוקטובר 2018), אנו מעלים "טעימה" מאוסף כרזות הבחירות בארכיון ז'בוטינסקי. הפעם יוצב הזרקור על כרזות הבחירות המוניציפליות למועצת עיריית תל-אביב האחרונות בתקופת המנדט, שנערכו ביום ראשון, י"ט בכסלו תרצ"ו (15 בדצמבר 1935) 

 הכרזות הינן מאוספי ארכיון ז'בוטינסקי אשר מאז הקמתו בשנות ה-30' נאספו בו בשקדנות גם כרזות ממערכות הבחירות השונות.

הבחירות המוניציפליות ב-ת"א היו הבחירות המוניציפליות האחרונות בתקופת המנדט הבריטי ועמדו בסימן מחלוקות, עוינות ושסע עמוק בקרב היישוב היהודי ובין המחנה הסוציאליסטי (השמאל) לבין המחנה האזרחי (הימין). הייתה זו מערכת בחירות שעמדה עדיין בהשפעת העימות והקרע העמוק ביישוב שלאחר פרשת ארלוזורוב שאז הואשם המחנה הרביזיוניסטי ברצח ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית לא"י, ד"ר חיים ארלוזורוב.

הבחירות עמדו גם בסימן מתח אידיאולוגי בין בעלי ההון למפלגות הפועלים בנושאים כלכליים- חברתיים, אך גם בסימן המחלוקות לגבי אופן ההתמודדות עם הבריטים. ברקע גם החרפת המחלוקת בהסתדרות הציונית בין מחנה ז'בוטינסקי לזרם המרכזי ופרישת הצה"ר מההסתדרות הציונית.

בחמש הכרזות שיובאו בתערוכה זו מארכיון מכון ז'בוטינסקי של רשימת "המרכז המאוחד" - גוש סיעות הימין בראשות מאיר דיזנגוף (שסימנה היה א) ושל ברית הצה"ר סניף תל-אביב, ניתן לראות ביטוי מוחשי למתח, העוינות והקרע בין מפלגות הימין למפלגות השמאל שהתמודדו באותן בחירות לעיריית תל-אביב ב"רשימת ההסתדרות הכללית".  

 בין משפטי המפתח בכרזות ניתן למצוא את:

 "תל אביב אדומה או תכלת לבן- זו השאלה שתיפתר בבחירות אלו"

או "באם אינך רוצה שתל אביב תהפוך לגיהנום אדום -הצביעו בעד רשימת התנועה הלאומית!"

מחנה השמאל זוכה בין השאר לייחוס: "מכונה מאורגנת להפליא של סוכני היטלר ומעלילי הדם" ומכאן, האזהרה של הרביזיוניסטים בתל-אביב: "אם ניפול- תיפול עירך לידי השמאל. אוי לך האזרח!"

 מאיר דיזנגוף, ראש העיר הדומיננטי מאז 1924  (למעט בשנים: 1925 – 1927), אמנם לא היה רביזיוניסט, אך היה ידידו של זאב ז'בוטינסקי ועם יחס אוהד לתנועתו. הוא התמודד בבחירות הללו, כאמור, בראש רשימת "המרכז המאוחד" בה נכללו גם חברי סיעת הצה"ר (ברית הציונים הרביזיוניסטים) כמו: ישראל רוזוב, ד"ר יעקב וינשל...

 בכרזה בה מפורטת רשימת המועמדים של "המרכז המאוחד" מובאים שמות 11 מועמדים (רק אחת מהן אישה). ולצד כל שם מובאת בקצרה המוטו בקידומו מתכוון להתמקד כל מועמד תחת הכותרת "מה הוא אומר?"

דיזנגוף -הדגיש באותה כרזה את המסרים הבאים:

"כל תושבי תל אביב יש להם חלק בעיר"

 וגם  "הרמת הפרסטיז'ה של העיר"

"משיכת קפיטלים [הון עצמי] לעיר ורכישת אמון הציבור והחזרת אוטונומיה לעיר"

מס' 2 ברשימה הוא ישראל רוקח שהיה מראשי האיחוד האזרחי והציונים הכלליים. רוקח היה סגנו של דיזנגוף כראש עיריית תל אביב (1929 –1936 ) ולאחר פטירתו מונה ע"י הבריטים כראש עיריית תל אביב- תפקיד אותו מילא עד 1953. (החל משנת 1949 היה ראש עיריית תל-אביב – יפו)

כן היה גם חבר הכנסת הראשונה, השנייה והשלישית, שר הפנים (1953 – 1955), סגן יו"ר הכנסת (1957 – 1959) .

 מועמדת מס' 3, שושנה פרסיץ (וכאמור, האישה היחידה ברשימה) , חברת מפלגת הציונים הכלליים. בין 1926 – 1935 הייתה חברת ההנהלה של מועצת עיריית תל אביב שהתמקדה בנושאי חינוך ורווחה. בהמשך הייתה חברת הכנסת הראשונה, השנייה והשלישית מטעם הציונים הכלליים.

  מאיר דיזנגוף נבחר כראש העיר לאחר הבחירות בסוף 1935,  אך נפטר בשנה שלאחריה.  סגנו, ישראל רוקח, החליפו ושימש כראש העיר.

 יצוין כי בתל אביב בה חיו אז כשליש מהיהודים בארץ ישראל היו רשומים ב-1935  25000 בעלי זכות בחירה, רק כחמישית מכלל המתגוררים בעיר.

   הבחירות המוניציפליות בתל אביב ב 1935- היו הבחירות האחרונות בתל אביב עד לאחר קום המדינה. זאת, בין השאר עקב מאורעות תרצ"ו – תרצ"ט (1936 – 1939), המאבק מול הבריטים, מלחמת העצמאות ועוד.

המשמעות: הרכב מועצת העיר מבחירות 1935 ושליטת רשימת "המרכז המאוחד" נמשכו עד הבחירות הראשונות לאחר הקמת המדינה ב 1950!!!

בחירות 1950, ירושלים

בחירות 1950, תל אביב

גדעון מיטשניק, מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי

     יוסי קיסטר, חוקר מכון ז'בוטינסקי