יום השואה

"נאלבקי 42 – כאן הנפנו דגל פולני ויהודי משמיכה וממברשות" – "דין וחשבון" של לוחם האצ"י המסתורי "פאוול האדמוני"
=================================

"כשאני מתחיל את כתיבת – אקרא לזה – יומני משהותי במשך החודשים האחרונים באיזור היהודי של ורשה, חייב אני לציין שהתכוונתי לעשות זאת כבר קודם, אך הייתי בטוח שלא אמצא למי למסור אותו, כי מכירי דאז, "ידידי", היו משמידים אותו, משום רתיעה מהאמת המרה שבו. כעת, כשהובהרו כמה עובדות, מצאתי אנשים, שראשית כל הקשיבו לדברי ובקשוני לרשום אותם. אין לי מושג אם זה ינוצל כעת או בעתיד, אך אני מאמין באמונה שלמה, שזה לא יזיק, לא לי ולא לחברי היהודים, ולעומת זה אולי ישפוך אור על הרבה עניינים."

"פאוול רודי" (פנחס בשטימט), "דין וחשבון"

הבית"רי חיים לזר, שהקדיש את חייו להנצחת תולדות בית"ר בשואה, תיעד את פועלו ביומנים אישיים שניהל במשך כל חייו. בכמה מהם תיעד את מסעותיו לאיתור מידע על תולדות בית"ר בגטו ורשה, שפורסם ב-1963 בספרו "מצדה של ורשה". 
אחת הפגישות המעניינות, שתיעד לזר ביומנו, הייתה עם פעיל הבונד דוד קלין בפריס בסוף 1962:

"באותו יום שני בצהריים נסעתי לאחד מבתי החולים שבקצות פריס כדי לפגוש יהודי אחד בשם דוד קלין, השוכב שם לקראת ניתוחו. אדם זה הוא איש ורשה, היה בגטו ואחר כך בצד הארי – שם שימשה דירתו כנקודה מחתרתית ומקום מפגש לפעיליה. הוא היה אחד ממנהיגי הבונד, אז וגם היום, וידוע לו משהו על פעילות הארגון הלוחם שלנו - הז.ז.וו (אצ"י) בגלל היכרותו עם "פאוול רודי" ("פאוול האדמוני"), אחד מראשי הלוחמים של ארגון זה. קלין היה אחד האנשים, אשר ללא כל סיבה אחרת מאשר מצפונית, שסיפר את האמת, אם כי יכול היה להעלימה או לייחס לוחם זה ופעולותיו לבונד, מפלגתו. על קיומו של אדם זה שמעתי מפי אנטק צוקרמן... 
הוא קידם את פני יפה וסיפר לי מספר דברים מעניינים. לבסוף ציין שלפני שנה העביר עדות בכתב לניו יורק, שהועברה לוורשה - למכון היהודי, ובוודאי נמצא בביתו העתק. אם בעדות זו יהיו מספר דברים הטעונים בירור, הוא ישמח להבהיר לי ככל שיתבקש. בנוסף סיפר שאנשי הבונד רצו ליחס את "פאוול רודי" לעצמם, אך הוא העמיד אותם על טעותם בטענה שיש לספר את האמת לאמיתה, וככל שירחיב את המעגל, הדבר יאדיר את ממדי המרד ויגדיל את ערכו - דבר שהסכמתי לו בהחלט."

לזר כתב ביומנו את דבריו של קלין על לוחם האצ"י ("איגוד צבאי יהודי", שהונהג על ידי הרוויזיוניסטים) "פאוול רודי", הוא פנחס בשטימט, וציטט מהם בספר שפרסם ב-1963. 
בשטימט מצא מקלט בביתו של קלין בצד הארי לאחר שנמלט מהגטו בימי המרד. אנטק צוקרמן, מפעילי אי"ל ("ארגון יהודי לוחם", שהונהג על ידי תנועות "השמאל"), פגש את בשטימט בדירתו של קלין וביקשו להעלות על הכתב את "מלחמתם של הרוויזיוניסטים" במרד גטו ורשה, "כי הוא חייב זאת לחבריו". צוקרמן העביר את חיבורו ל"וועד היהודי הלאומי" (ארגון גג מחתרתי של התנועות הציוניות פרט לרוויזיוניסטים). בשטימט נפל במהלך "המרד הפולני" באוגוסט 1944. בשנות ה-70 העביר אדולף ברמן את ארכיון "הוועד" לבית לוחמי הגטאות, חיבורו של בשטימט נכלל בתוכו. החיבור פורסם ב-1985 ב"דפים לחקר השואה", כתב העת של בית לוחמי הגטאות.

כתבה: מירי יהלום